POŞET BEYANNAMESİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER…

1. Beyannameler BDP programında düzenlenecek ve e-beyanname üzerinden verilecektir.

2. Dönem olarak Kurumlar Vergisi Mükellefleri için aylık dönem, Gelir Vergisi Mükellefleri için 3 aylık dönem seçilecektir.
3. Bu ay beyanname verecek kv mükellefleri için ay olarak Mart, gv mükellefleri için başlangıç ayı olarak Ocak ayı seçilecektir.

4. İlk üç ay için (2019 yılı Ocak, Şubat, Mart) her ayı ayrı satırda göstermek koşulu ile tek beyanname verilecek ve tek tahakkuk alınacaktır.

5. İlk üç ay için (2019 yılı Ocak, Şubat, Mart) poşet satışı yoksa beyan edilecek bilgim bulunmamaktadır kutucuğu işaretlenecek ve poşete ait bilgiler kısmı boş bırakılacaktır.

6. İlk üç ayın bazılarında poşet satışı varsa satış olan aya ait bilgiler doldurulacak satış olmayan aya ait bilgiler yazılmayacaktır.

7. Poşet önceden alınmış STOK’ tan kullanılıyorsa bu durumda poşet temin edilen kişinin vergi kimlik numarası alanına beyanname veren gerçek veya tüzel kişinin kendi vergi kimlik numarası yazılacaktır.

8. Plastik poşet kullanmayan işyerleri için beyanname verilmeyecektir dolayısıyla mükellefiyet açılmayacaktır.

9. Plastik poşet kullanan işyerleri için ilk beyannameler verildiğinde sistem otomatik olarak mükellefiyet açacaktır.

10. Mükellefiyet açıldıktan sonraki dönemlerde plastik poşet kullanımı sona ermişse bir ay içinde interaktif vergi dairesinden bildirimde bulunarak mükellefiyet kapatılabilir.

Sohbeti Başlat
Yardıma mı ihtiyacınız var?